Canon Lens Terminolojisi

Her EF lens özelliklerini ve karekteristiğini bize anlatan kodlar serisiyle tanımlanır. 
Örneğin : EF 100-400 mm f/4.5-5.6 L IS USM

Bu kodlamanın açılımı ise :

EF (Electro Focus) : Elektronik netleme /odaklama100 – 400 mm : Lensin görüş açısını, focal (odak) uzunluğunu gösterir. Küçük numara o lensin en geniş görüş açısını, yüksek numara ise daha güçlü bir antlımla uzaktaki objeleri yakınlaştırabilmesini ifade eder.Yalnızca tek bir numara var ise örneğin 100 mm bu o lensin sabit odak uzunluklu bir lens olduğunu gösterir.Numara aralıkları yalnızca zoom lenser için geçerlidir.

f /4.5 – 5.6 :
O lensin alabileceği minimum “f” numarasını gösterir (diyafram değerini). Bu numara ne kadar küçükse o lensin genellikle daha kullanışlı ve o lens’in içerisinden daha fazla ışığın geçtiğini gösterir. Numara aralığı ise zoom lenslerde zoom aralıklarında alabileceği minimum “f” değerini ifade eder.

L
Canonun profesyonel “L” serisi lensi olduğunu ifade eder. Bu lensler florit gibi özel optik (geçirgenliği yüksek) materyaller ihtiva eder.

UD : Ultra Dispersion Süper “UD” elementleri

IS : 
Image Stabilizer ( Görüntü sabitleyici) . Image Stabilizer
lensler arzulanmayan hareketliliği algılar ve kompanse (telafi) ederek 3 stop (durağa) kadar perde hızını düşürmeye yarar.

USM  (UltraSonicMotor) : Netlik motorunun tipidir. USM motor Canon’un öncülüğünü yaptığı tutma torkuyla süper hızlı netlik yapmayı sağlar.

Karşılaşabileceğiniz diğer EF lens kodlarıDOO lenste çok katlı difraktif optik elementlerin kullanıldığını gösterir.Canon’a özgü bu devrimsel teknoloji daha küçük hafif ve yüksek performanslı foto lensleri üretilmesini sağlar.

EF-S :  EOS 350D, 30D, 20D gibi D-SLR fotoğraf makineleri için dizayn edilmiş lenslerdir. Yalnızca Canon’ca belirtilen ilgili dijital modeller ile uyumludur. 

MP-E :  Özellikle makro fotoğrafçılık için dizayn edilmiş EF lenslerdir.

MACRO :
Bazan Close-Up (yakın çekim) lensi olarak anılırlar. Bu lensler film veya sensörde imaja(Görüntüye) objenin alabileceği büyüklük kadar netleme yeteneği vardır.Bu 1/1 büyütme oranıdır.

II veya III vs gibi : Lensin sürümünü gösterir.Mevcut lensler operasyonelliği ve performansının arttrılabilmesi sıklıkla yeniden dizayn edilebilir.

TS-E : Tilt/shift lensler perspektif distorsiyonunun ve genel netlik aralığının kontrolünde uzmandır.Bu lensşer sıklıkla iç ve dıi mimaride kullanılır.

EXTENDER : Gövde ve lens arasına konularak lensin focal uzunluğunu büyütür.


SABİT ODAK UZUNLUKLU LENSLER

Sabit odak uzunluklu lensler zoom lenslere oranla genellikler daha geniş/fazla maksimum diyafram değeri verir.

ZOOM LENSLER

Zoom lensler iki veya daha fazla sabit odak uzunluklu lensin eşdeğerini bir ünite içinde sunarlar.Bazı zoom lenslerin maksimum diyafram değeri bir başka fokal uzunluğa geçildiğinde değişebilir. Fakat TTL (doğrudan lensten ölçüm) doğru pozlama için gerekli hesaplamayı yaparak ilgili değere getirir.

IMAGE STABİLİSER(GÖRÜNTÜ SABİTLEYİCi) LENSLER

Lensin içindeki dahili Gyro,sensör bir görüntü sabitleyici kontrol eder. Fotoğraf makinasının sallanmasını veya titremesinden kaynaklanan etkileri azaltır. Normalden iki yada iç stop (durak) daha yavaş perde hızıyla netsizlik (blur) olmadan çekim yapmak mümkün olur.

DİFFRACTİVE OPTİCAL LENSLER

DO lensler profesyonel lenslerde yeni seviyeyi gösterir. Buyen teknoloji ticari lenslerde geleneksel lenslerde mümkün olmayan karekteristikler , boyut ve ağırlıkta dramatik azalmalar meydana getirmiştir. Lens kaplaması dijital fotoğraf makinaları ile kullanıldığında bazen oluşan ghosting ve flare etkidini minimize etmiştir.

TILT &SHIFT LENSLER

Bu lensler fotoğraf makinasının gövdesinde bir açıyla (tilt edilme) kaydırılabilirler ve lensin ekseni çerçevenin/karenin ortasından kaydırılabilirler(shift edilme). Bu da perspektif distorsiyonunun düzeltilmesine net alan derinliğinin manipülasyonuna izin verir.Mimari ve yakın çekim için idealdir. Autofocus (otomatik netleme) yoktur.

MACRO LENSLER

Makro lensler yakın çekim fotoğrafçılığı için dizayn edilmiştir. Bir çoğu sonsuza netleyebilse de gerçek performansları (optimum performansları) kısa netlik mesafelerindedir.

GENİŞ AÇI ZOOM LENSLER 

Geniş açı lensler bir fotoğrafçının rüyasının cevabıdır. Bu lenslerin çok yönülüğü amatör ve profesyonel fotoğrafçılar arasında popüler bir seçim haline getirir.İster yakın çekim ister geniş bir gökyüzü fotoğraflıyor/çekiyor olun bu lensler çok çeşitli fotoğrafik seçenekler sunar.

Bir geniş açı bir zoon lensin temel karekteristiği sahip olduğu geniş görüş açısı ve perspektifidir.Çok geniş manzara fotoğrafından iç mekan fotoğrafına yada grup fotoğraf çekimine kadar büyük bir çalışma esnekliği sağlar.

En temel yararlarında birisi sahip olduğu geniş açı perspektifine kısa odak uzunluklarında çekim yeteneği sağlamasıdır.Ön plan ve arka plan(zemin) arasındaki uzak-yakın ilişkisini tek bir kareye sığdırabilirsiniz.

Örneğin beyaz bulutları zemin olarak ana konuya kullanıp gökyüzü zenginliğini gösterebilirsiniz.İnsanları çektiğinizde çevredekilerle dökümenter bir dokunuş sunabilirsiniz.Portre çekerken ise bir adım daha yanaşarak geniş açı zoom lensiniz ile onun özel karekteristiğini daha açık gösterebilirsiniz.

STANDARD ZOOM LENSLER

Aile fotoğrafında seyahat fotoğrafına manzara fotoğrafı veya doğa da yakın çekime kadar bir çok konuyu standart zoom lenslerle çekebilirsiniz.

Standart zoom lensler popülerdir ,çünkü genellikle geniş açıdan medium(orta) telefoto aralığında odak uzunluğu (focal length) sahiptirler.Bu nedenle tek bir lens ile aile gezi fotoğrafı manzara yada haber fotoğrafı çekebilirsiniz.

SLR dünyasına yeni katılanlar için bir zoom lens kullanmaları bu lensin çalışabilfiği/gösterebildiği görüş açılarında rahatça çalışma fotoğrafı çekme olanağı sağlar.

TELEFOTO VE SUPER TELEFOTO LENSLER 

Bu lensler önümüzdeki görüntüyü değişik dramatik olay/serüvenlere çevirebilir. Güzel yakın çekimler (Close-up) dinamizmini koruyan manzaralar, fotoğrafçılığın değişik bir çok talebi isteği için çözümler sunar.

ULTRA GENİŞ AÇI LENSLER

Ultra geniş açı lenslerin isansan gözünün kabiliyetinden daha fazla (geniş) görüş açısı suanbilme özelliği ,size ilginç görsel distorsiyon olan fotoğraflar yaratmaya izin verir . Bu lensler size geniş görüş açısından daha fazlasını sunar.Eksajere (abartılı) perspektif efekti gibi…

Geniş açı lenslerin ,gözlerinizde yakalayabileceğinizden daha fazla görüş açısıyla yakalama kapasitesi vardır.Bu lenslerle fotoğrafın ufuklarını genişletebilirsiniz.Tek ve ilginç fotoğraflar için sonsuz olanaklar sunarlar. 

GENİŞ AÇI LENSLER 

Geniş açı lensler hem ana konunun hem de arka planın beraber keskin netlikte olmasına imkan verirler. Konu ve arka planın gerçekçi bir perspektifle sunulması için çok kullanışlıdırlar. Geniş açı görüş açısıyla derinlik duygusunu dengeleyerek realistik (gerçekçi) imajlar sağlarlar.Her ne kadar sağlanan net alan derinliği varsa da ön planın net arka planın flu (Blur) netsiz olduğu fotoğraflar yaratabilirisiniz.

Elbetteki geni açı lensler iç mekanlarda ki çekimler grup veya manzara çekimi gibi uygulamalar için iyi bir seçimdir.Yakın odaklama yetenekleri örneğin bir çiçeği çekerken Makro bir objeltifle lensle çektiğinizden daha değişik duygu verebilir

STANDART LENSLER

50 mm lens ile ne görüyorsanız onu elde edersiniz.Doğal perspektifi ve görüş açısı lensin gördüğü ile sizin gördüğünüzünbirbirine çok yakın olması demektir. Bir standart lensin “FOTOĞRAFÇILIĞIN TEMELLERİNİ” öğrenmek için en iyi seçimdir.

Basitçe diyaframı fotoğraf makinasının açısnı,pozisyonunu ayarlayarak bir geni açı yada telefoto lensle çekilmiş gibi dramatik fotoğraflar elde edebilirisiniz.

Bir standart lensi iyi olarak kullanabilmenin anahtarı, konunun mesafesi ile perspektif arasında bir dengekrmaktır. Arka alan netsizliği efekti diyaframı açarak sağlanacaktır. Değişik çekim açılarını dikkate almak ifadenizi hatırı sayılır şekilde geliştirebilir.

Bu lenslerle, lens kullanımını tüm temel kurallarını uygulayabilir bir fotoğrafçı olarak yeteneğinizi doğrudan anlatabilirsiniz.

Kaynakça : Canon EF lens Work, Canon EF lens Work II, Canon EF lens Work III

1 Response

  1. ismail şahin diyor ki:

    Çok faydalı bilgiler üstad allah razı olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir